Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

آب | آب معدنی | سنگ کلیه

بررسی تاثیر نوشیدن آب معدنی بر سنگ کلیه

313  تعداد بازدید  |  دوشنبه 7 تیر ماه 1400

بهترین توصیه برای جلوگیری از تشکیل سنگ نوشیدن مقدار زیادی آب است - روزانه بین 2.5 و 4 لیتر آب بنوشید.آب معدنی با ترکیبات منیزیم و کلسیم از سنگ کلیه جلوگیری میکند

بررسی تاثیر نوشیدن آب معدنی بر سنگ کلیه

ماه های گرم تابستان زمانی است که به احتمال زیاد سنگ کلیه ظاهر می شود.این موضوع به این دلیل است که با بالا رفتن دما افراد دچار کم آبی می شوند. حرکات روده کاهش پیدا کرده و احتمال تشکیل سنگ را بیشتر می کند. بهترین توصیه برای جلوگیری از تشکیل سنگ نوشیدن مقدار زیادی آب است - روزانه بین 2.5 و 4 لیتر آب بنوشید. نوشیدنی های مانند نوشابه، خطر تکرار سنگ کلیه را افزایش می دهد آب معدنی عادی و آب معدنی گازدارد میتوانند کمک کننده باشند. کربناسیون نیز تا حدی مفید است. در ادامه این مقاله به تاثیرات نوعی از اب معدنی بر سنگ کلیه که شامل کلسیم و منیزنیم بیشتری باشد خواهیم پرداخت.

 

 

 

تلاش برای از بین بردن سنگ کلیه می تواند بسیار دردناک باشد و برخی افراد نه یک بار بلکه چندین بار دچار عذاب می شوند. به بیماران مبتلا به سنگ کلیه مکرر توصیه می شود آب بیشتری بنوشند

ادراری که بیش از حد غلیظ شده باشد ، اجازه می دهد مواد شیمیایی زائد متبلور شده و سنگ تشکیل دهند. از آنجا که بسیاری از افراد ایجاد تغییرات در رژیم غذایی را دشوار می دانند ، در یک بررسی تخصصی ، در مورد اینکه آیا نوشیدن آب با ترکیبی خاص از مواد معدنی بر عدم تشکیل سنگ کلیه موثر است یا خیر تحقیقی شد

 

در این تحقیق نوعی آب معدنی با محتوای خاص شامل کلسیم ، منیزیم و بی کربنات مورد بررسی قرار گرفت. کلسیم و منیزیم بازدارنده های سنگ کلیه هستند در حالی که بی کربنات باعث افزایش pH ادرار یا قلیایی شدن آن می شود. قلیایی سازی می تواند به بیماران مبتلا به سنگ های مرتبط با کلسیم (که 80 دصد بیماران را تشکیل میدهند) کمک کند.

ده شرکت کننده که قبلاً از سنگ کلیه رنج نبردند ، برای مطالعه آب معدنی در پیشگیری از سنگ کلیه استخدام شدند. آنها از نظر رژیم های غذایی محدود نبودند ، اما به مدت یک هفته مجبور بودند حداقل 1.25 لیتر از آب معدنی را هر روز ، ترجیحاً همراه با وعده های غذایی خود بنوشند.

ایده و مبنای تحقیق، این است که کلسیم موجود در آب معدنی با اگزالات متصل شده و جذب نشود( اگزالات عمدتا از مواد غذایی مانند اسفناج ، آجیل و شکلات جذب بدن می شود) برای دفع باید با کلسیم پیوند یابد. در غیر این صورت ، جذب شده و سنگ کلیه ایجاد می کند.

نتایج پس از نوشیدن آب معدنی به مدت یک هفته قبل ، و یک هفته پس از دوره مطالعه جمع آوری و برای تغییرات مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نتایج به طور کلی مثبت بود: شرکت کنندگان به طور متوسط ​​افزایش قابل توجهی در حجم ادرار از 1500 میلی لیتر به 1800 میلی لیتر داشتند.. کاهش ترشح اگزالات ادرار به 0.32 میلی مول در روز به 0.23 میلی مول در روز رسید و افزایش قابل توجهی در منیزیم ادرار از 3.3 میلی مول در روز به 4.8 میلی مول در روز مشاهده شد همچنین کلسیم ادرار ، علیرغم مقدار کلسیم موجود در آب معدنی ، افزایش پیدا نکرد.

 

 

 بیشتر بدانید:

چگونه آب درمانی کنیم؟

کیفیت آب را چگونه تشخیص دهیم؟

چه نوع ساختار آبی بهتر جذب بدن می شود؟

آیا وجود کلسیم در آب برای شما مفید است؟

برای خلاص شدن از شر جوش ها آب بنوشید!